In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
W Bajtocji zakończył się pierwszy etap reformy (Został on opisany w zadaniu Koleje z III etapu XIV OI. Znajomość zadania Koleje nie jest jednak w najmniejszym stopniu potrzebna do rozwiązania niniejszego zadania.) sieci kolejowej. Owa sieć składa się z dwukierunkowych odcinków torów łączących stacje kolejowe. Żadne dwie stacje nie są połączone więcej niż jednym odcinkiem torów. Ponadto wiadomo, że z każdej stacji kolejowej da się dojechać do każdej innej dokładnie jedną trasą. Trasa może być złożona z kilku odcinków torów, ale nigdy nie przechodzi przez żadną stację więcej niż raz.
Celem drugiego etapu reformy jest zaplanowanie połączeń kolejowych. Bajtazar liczy na to, że mu w tym pomożesz. Aby uprościć zadanie, Bajtazar postanowił, że:
Pozostaje pytanie o to, która stacja powinna zostać Bitowicami. Postanowiono, że system połączeń powinien być tak zaplanowany, by średni koszt przejazdu między dwiema różnymi stacjami kolejowymi był minimalny. W Bajtocji obowiązują wyłącznie bilety jednorazowe w cenie 1 bajtalara, upoważniające do przejazdu jednym połączeniem na dowolną odległość. Tak więc koszt przejazdu między dwiema konkretnymi stacjami to minimalna liczba połączeń, jakie trzeba wykorzystać, aby przejechać z jednej stacji do drugiej.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu wejścia zapisana jest jedna liczba całkowita () - jest to liczba stacji kolejowych. Stacje kolejowe są ponumerowane od do . Stacje łączy odcinków torów kolejowych. Są one opisane w kolejnych wierszach, po jednym w wierszu. W każdym z nich są zapisane dwie dodatnie liczby całkowite oraz (), oddzielone pojedynczym odstępem i oznaczające numery stacji, które łączy dany odcinek torów.
W pierwszym i jedynym wierszu wyjścia Twój program powinien wypisać jedną liczbę całkowitą - optymalną lokalizację stacji Bitowice. Jeżeli istnieje więcej niż jedna optymalna odpowiedź, Twój program powinien wypisać dowolną z nich.
Dla danych wejściowych:
8 1 4 5 6 4 5 6 7 6 8 2 4 3 4
poprawną odpowiedzią jest:
7
Kółka na rysunku reprezentują stacje (liczby w kółkach to numery stacji), a krawędzie to odcinki torów. Możliwymi optymalnymi lokalizacjami Bitowic są stacje 7 oraz 8. W przypadku wyboru dowolnej z nich, średni koszt przejazdu między różnymi stacjami będzie równy (w przykładzie jest par nieuporządkowanych różnych stacji).
Autor zadania: Marcin Kubica.